سنگراخرالزمان ابهر
 
برای ظهور امام زمان دیگرگناه نکنیم-دلیل اصلی غیبت گناه ماست.
مهدویت امام زمان (عج)
شروع این تفکر به دوران نایب دوم محمدبن عثمان بر می‏گردد. در زمان نایب اوّل، (عثمان بن سعید)، به علل مختلفی، منحرفان نتوانستند فعالیت کنند و لذا در دوران نیابت نایب اوّل خبری از ادعای دروغین نیابت نیست. اگر هم باشد به صورت خیلی کم رنگ مطرح بوده که مشهود و ملموس نبوده است.
علل عدم وجود این دروغ گویان در دوره نایب اول عبارت است از:
1. عثمان بن سعید از اشخاص مشهور و مورد اطمینان در میان شیعیان بود. همان طوری که گفته شد در زمان‏های پیش از غیبت صغری، از طرف امام هادی و امام حسن عسکری‏علیهما السلام و به نظر برخی حتی از طرف امام جوادعلیه السلام نیز وکالت داشته است. سوابق طولانی او با ائمه‏علیهم السلام، باعث شده بود که شهرت و منزلت خاصی در میان شیعیان داشته باشد. از این رو منحرفان در دوره نیابت وی، نتوانستند ابراز وجود کنند.
2. شرایط سیاسی و اجتماعی مساعد نبود که کسی ادعای دروغین بکند. در اوایل غیبت صغری، دولتمردان عباسی شدیداً مراقب اوضاع بودند و با تمام قوا تلاش می‏کردند ردپایی از مهدی‏علیه السلام و یاران او پیدا کنند و آنها را نابود سازند. بدین جهت کسی غیر از عثمان بن سعید، جرأت نمی‏کرد خود را به چنگال مرگ گرفتار کند؛ لذا فعالیت و نیابت او در آن دوره، یک جهاد بزرگ به شمار می‏رفت.
3. عدم عادت مردم؛ هنوز برای مردم به روشنی ارتباط با امام‏علیه السلام از طریق «نواب» جا نیفتاده بود؛ از این‏رو عادت مردم احتیاج به زمان داشت. این کار در دوره اوّل صورت گرفت. وقتی منحرفان دیدند مردم به چنین کارهایی عادت کرده‏اند، خواستند با ادعای دروغین، خود را نایب خاصّ امام زمان‏علیه السلام معرفی نمایند». [1] .
برخی از کسانی که در دوره محمدبن عثمان - نایب دوم امام زمان‏علیه السلام - به دروغ ادعای نیابت امام‏علیه السلام را داشتند، عبارت‏اند از: ابومحمد حسن شریعی، محمدبن نصیر نمیری، احمدبن هلال عبرتایی، ابوطاهر محمدبن علی بن بلال، ابوبکر محمدبن احمدبن عثمان معروف به ابوبکر بغدادی، برادرزاده محمدبن عثمان، اسحاق احمر و باقطانی و حسین بن منصور حلاج.
اگرچه حسین بن منصور معروف به صوفی‏گری است. لیکن مکاتباتی که شیخ در کتاب الغیبه بیان کرده است، نشان می‏دهد که وی ادعای نیابت هم داشته است.
بیا ادامه مطلب
از دیگر مدعیان دروغین نیابت «شلمغانی» است که در زمان نایب سوم حسین بن روح بوده و شخص دیگری به نام «ابودلف کاتب» که بعد از وفات چهارمین نایب ادعای نیابت نموده است. [2] .
البته گروهی از مدعیان نیابت به تدریج گام را فراتر نهاده، از «مهدویّت» خویش سخن گفتند.
برای اثبات دروغ بودن ادعاهای بابیّت در غیبت کبری و بخشی از غیبت صغری، دلیل‏های فراوانی ذکر شده است؛ اما بهترین دلیل زندگی این افراد است. زندگی خصوصی این افراد نشان می‏دهد در آتش حسد و آزمندی و باورهای کفرآمیز می‏سوختند و بی‏تردید صاحبان این رذیلت‏های اخلاقی و فکری، در گستره پرشکوه معنویت جایی نمی‏یابند. افزون بر این، دلیل‏های گوناگون دیگری نیز بر نادرستی این ادعا گواهی می‏دهد که به اختصار ذکر می‏شود.
یک. وقتی علی بن محمد سمری، نایب چهارم، در بستر وفات افتاد، مردم از او خواستند نایب پس از خود را معرفی کند؛ او فرمود: «لِلّهِ اَمرٌ هُوَ بالِغُه»؛ «خدا را امری است که باید به اتمام رساند».
این سخن علی بن محمد نشان می‏دهد هنگام غیبت کبری فرا رسیده است و دیگر نایبی معرفی نمی‏شود. چنان که در محل خود ثابت شد هر نایبی باید به وسیله نایب قبل از خود، مشخص شود! بنابراین، معرفی نکردن نایب به وسیله علی بن محمد سمری، نشان دهنده نبودن نایب و نادرستی همه ادعاهای نیابت است.
دو. امام زمان‏علیه السلام در توقیعی به علی بن محمد سمری چنین نگاشت: «... وَلا تُوصِ اِلی اَحَدٍ یَقُومُ مَقامَکَ بَعْدَ وَفاتِکَ، فَقَدْ وَقَعَتِ الغَیْبَةُ الثانِیَةُ». [3] .
سه. با آنکه این مسأله، مورد ابتلای مردم است و ائمه اطهارعلیهم السلام تمام آنچه مردم بدان نیاز داشتند بیان می‏کردند؛ در هیچ روایتی به تصریح یا اشاره از وجود نایب و باب امام زمان‏علیه السلام پس از نواب اربعه سخن به میان نیامده است. البته روایات بسیاری از جزئیات احکام و مباحث اعتقادی را به طور کامل بیان کرده‏اند؛ ولی درباره نیابت چیزی مشاهده نمی‏شود.
چهار. وجود نص خاصّ و کرامت، از شرطهای اثبات نیابت امام زمان‏علیه السلام است. نواب اربعه از این شرطها برخوردار بودند؛ اما مدعیان بابیّت توان ارائه نص و معجزه را نداشتند.
پنج. در روایات، غیبت امام زمان‏علیه السلام به صغری و کبری یا تام و غیر تام تقسیم شده است. بی‏تردید غیبت صغری را بدان سبب غیر تام می‏نامند که در آن دسترسی به امام‏علیه السلام - به صورت غیرمستقیم و از طریق نایب - ممکن است، اگر در زمان غیبت کبری نیز امام زمان‏علیه السلام نایب یا باب داشته باشد، اصل این تقسیم درست نیست و حتی در زمان غیبت کبری، غیبت تام محقق نمی‏شود.
شش. یکی از بهترین راه‏های اثبات دروغگو بودن مدعیان نیابت، آن است که این گروه مردم را به طرف دین خدا و امام زمان‏علیه السلام دعوت نمی‏کردند. آنان مردم را به خویش فرا می‏خواندند؛ بر خلاف نواب اربعه که کسی را به خود دعوت نمی‏کردند. به عبارت دیگر، آن که هوای نفس دارد، نمی‏تواند نایب امام زمان‏علیه السلام باشد. هواپرستی بسیاری از مدعیان دروغین، چنان بود که به ادعای نیابت بسنده نمی‏کردند و به تدریج به سمت ادعای «مهدویّت» و «نبوّت» پیش می‏رفتند!
در پایان گفتنی است که اجماع شیعه بر آن است که پس از علی بن محمد سمری، هیچ کس نایب خاصّ امام زمان‏علیه السلام نخواهد بود. افزون بر اجماع، ضرورت مذهب شیعه نیز بر این است که با وفات علی بن محمد سمری، رشته وکالت و نیابت خاصّ منقطع شد. [4] .

پی نوشت ها: 
[1] تاریخ الغیبة الصغری، ص 494. 
[2] زندگانی نواب خاصّ امام زمان‏ علیه السلام، ص 179 - 176. 
[3] کتاب الغیبة، ص 395؛ کمال‏الدین، ج 2، ص 516؛ کشف الغمة، ج 2، ص 53. 
[4] مکیال المکارم، ج 2، ص 357. طبقه بندی:
برچسب ها: امام زمان، ظهور، عصر، عصرظهور، سنگر، مدعیان، دروغین،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 15 اسفند 1393 توسط دلسوختگان غیبت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات